19.09.2013

"Każdy świadomy oddech służy Twemu wyzwoleniu.

Każdy nieuświadomiony zatrzymuje Cię w więzieniu.”

Czytaj więcej...

17.09.2013

"Innym środkiem obronnym stosowanym przeciwko doświadczaniu straty bywa kompulsywna potrzeba troszczenia się o innych. Zamiast doświadczać cierpienia, pomagamy ...tym, którzy cierpią. I przez pełną oddania służbę przynosimy ulgę sobie w naszym dawnym poczuciu bezradności i utożsamiamy się z tymi, o których się tak skwapliwie troszczymy."

Czytaj więcej...

4.09.2013

Ten rodzaj czlowieka jest jak pensjonat

Inny przybysz w każdy poranek.
Radość, depresja, podłość,
trochę chwilowej świadomości -
nadchodzi jak nieoczekiwany gość.

Czytaj więcej...

12.09.2013

Każde społeczeństwo składa się z mniejszych społeczności a jednostki w trakcie swojego życia przemieszczają się pomiędzy nimi. Dotyczy to bardzo wielu podziałów, jest to jakby wielowarstwowa struktura na różnych poziomach. Zmiana dotyczy każdej dziedziny ludzkiego życia, może odnosić się do statusu społecznego w sensie wieku, zawodu, stanu cywilnego, macierzyństwa, ojcostwa i wielu innych wymiarów, może być związana z przechodzeniem ze sfery profanum do sacrum, a także dotyczyć fizycznego przemieszczania się jednostek pomiędzy różnymi miejscami. Każda zmiana budzi lęk z tego względu, że jest zawsze wejściem w mniej lub bardziej nieznany obszar doświadczeń oraz konfrontuje jednostkę z różnymi, zwykle trudnymi emocjami. Z tym lękiem trzeba sobie jakoś poradzić, bo inaczej może on zdestabilizować jednostkę a przez to również społeczność.

Czytaj więcej...

3.09.2013

"Bez ognia, emocji nie jest możliwy żaden rozwój i nie jest możliwe osiągnięcie wyższego pułapu świadomości."

"Jeśli ktoś jest w procesie analizy beznamiętny i nie cierpi - jeśli nie pojawia się ani ogień, ani nienawiść ani rozpacz, ani konflikt, ani wściekłość, ani rozdrażnienie, ani nic w tym rodzaju - można być niemal pewnym, że niewiele z tego się ukształtuje i będzie to niekończąca się analiza typu "bla-bla". Zatem ogień, nawet jeśli jest to destrukcyjny rodzaj ognia - konflikty, nienawiść, zazdrość, lub dowolny inny afekt - przyspiesza proces dojrzewania i staje się prawdziwym testem oraz zjawiskiem ujawniającym wiele spraw."

Czytaj więcej...

7.09.2013

"Ciekawym paradoksem jest to, że gdy zaakceptuję siebie takim, jakim jestem, wtedy mogę się zmienić"

I z tym paradoksem bardzo często mierzą się moi pacjenci na terapii, potrzeba głębokiej akceptacji siebie, złagodzenia wewnętrznej krytyki, by móc cokolwiek zmieniać i rozwijać.

Czytaj więcej...

2.09.2013

"W Szwajcarii działają jedne z najlepszych na świecie domów opieki. Przyjeżdżają tu najbogatsi Europejczycy, Amerykanie, Australijczycy. Ponad połowa pensjonariuszy tych pałaców spokojnej starości nie umiera jednak śmiercią naturalną - popełniają samobójstwa. Z drugiej strony globu, w domach Matki Terasy w Kalkucie, żyją ludzie bez jedzenia, odzieży i nikt nie odbiera sobie życia. I tu tkwi chyba podstawowy problem - dla cywilizacji zachodniej życie nie jest już wartością samą w sobie. Jest nią tylko wtedy, gdy nie odbiega od wizji propagowanej przez wspólczesną kulturę."

z Życie na walizkach [Szymon Hołownia], rozmowa z dr Kazimierzem Szałata

Czytaj więcej...

6.09.2013

"...to czemu zaprzeczamy w naszym wnętrzu,powróci do nas pod postacią zrządzeń losu..." 

Czytaj więcej...

1.09.2013

„Nikt nie wie, ile kogoś kosztuje otwarcie drzwi. Dla jednego otwarciem drzwi będzie powiedzenie głośno tego, co mu leży na sercu, dla drugiego będzie to pozostanie w ciszy. Wszystko zależy od tego, jakie mamy nawyki reagowania na trudne sytuacje i jakie znajdziemy sposoby uelastycznienia tego sztywnego schematu, co umożliwi nam zmianę nastawienia”

Czytaj więcej...

5.09.2013

Tym razem zasłyszane... Dowcip tygodnia:

"Ilu psychologów jest potrzebnych, by zmienić żarówkę???........

Czytaj więcej...

Michalina Palarz - Prochal
34-100 Wadowice,
ul. Lwowska 81
tel +48 795 479 067

facebookmichalina logo mm

Gości na stronie

Odwiedza nas 153 gości oraz 0 użytkowników.